Rodinná terapie
Rodinné terapie se účastní všichni členové rodiny, pokud to z nějakého důvodu není možné, tak alespoň ta část rodiny, která má na řešení problému zájem. Tato forma terapie vychází z předpokladu, že rodina je propojený systém, který může mít obtíže jednak sám o sobě, ale častá je i situace, kdy problémy jednoho člena rodiny zasahují a významně ovlivňují celek i všechny ostatní.
Tato forma terapie může pomoci objevovat a zařadit do života rodiny způsoby komunikace a uspořádání vztahů, které vyhovují vývojovým fázím rodiny a individuálním potřebám jednotlivých členů.
Cílem rodinné terapie je podpořit a posílit to, co je pro rodinu přínosné, funkční a dobré. Terapie hledá a mapuje, co je potřeba změnit, aby se rodina stala stabilním a vyživujícím prostředím, kde se dobře daří všem jejím členům a pomáhá odstraňovat překážky, které zdravému a láskyplnému soužití brání.
Pracuji na základě principů rodinné terapie V. Satirové, v kombinaci s krizovou intervencí, poradenstvím, arteterapií aj. Pokud se účastní i malé děti, můžeme použít například terapeutické pískoviště, kde dítěti srozumitelně znázorníme, co se děje. Jinak pracujeme formou terapeutického rozhovoru – cílíme na posunutí situace k novému, lepšímu stavu.
Ikona Individuální terapie dětí a dospívajících přes proklik vložte do terapie dospívajících foto (popř. ho zašlu).
Terapii dětí od 7 do 15 let zařaďte před terapii dospívajících. Do terapie dětí od 7 do 15 let zařaďte text, témata a průběh terapie
- rozvody, hádky, neshody mezi rodiči
- nedaří se vzájemná komunikace mezi partnery, rodiči a dětmi
- nedorozumění při příchodu nového partnera do rodiny
- podpora při uspořádání vztahů a pravidel mezi rodiči a rodiči a dětmi
- náročné situace v rodině (narození dítěte, nástup do mateřské školky, dospívání)
- výchovné potíže, kdy dítě "neposlouchá" a zlobí
- potíže ve škole (kamarádi, zařazení do třídy, pocity osamělosti)
- potíže s koncentrací pozornosti a nápadnou pomalostí
- sebepoškozování