Párová terapie
Párová terapie pomáhá porozumět a nahlédnout na celkové fungování vztahu, umožňuje uvědomění a přijetí skutečných potřeb obou partnerů. Jednotlivá setkání poskytují bezpečí pro vyjádření pocitů, obav a přání obou partnerů, a to především těch, které jsou z nějakého důvodu obtížně sdělitelná v běžném soužití.
Na rozdíl od individuální terapie, kde je zaměřena pozornost především na prožívání a potřeby jednoho klienta, je v párové terapii v ohnisku zájmu vztah. Terapeut zde působí jako prostředník komunikace mezi partnery, pomáhá jim identifikovat příčiny konfliktů a hledat způsoby jejich řešení, dává možnost nahlédnout na vztah z různých perspektiv a přináší tak možnost lépe vidět, co se v daném vztahu skutečně děje a odehrává. Párová terapie také často pomáhá odlišit osobní obtíže jednotlivých partnerů od konfliktů, které vznikly v páru.
Partnerské soužití zahrnuje velké množství zkušeností, prožitků a očekávání, které si partneři nesou ze své minulosti a to ať z původní rodiny, nebo ze vztahů předcházejících. Tyto zkušenosti z minulosti jsou více či méně vědomě přinášeny a promítány do dalších vztahů, což přináší jednak jejich obohacení, ale může to být i zdrojem nepochopení, zraňování druhého a následného zklamání z aktuálního vztahu.
Při párové terapii není nikdo obviňován ani souzen, cílem je společné porozumění tomu, co se děje, objevování cesty vedoucí k vyhovujícímu tvaru a funkční podobě vzájemného soužití pro oba partnery.
Párová terapie napomáhá k zlepšení vzájemných vztahů a k respektu jednoho partnera k druhému. Sama o sobě však nemůže zabránit možnému rozchodu. Pokud se partneři rozhodli pro rozchod, může být párová terapie dobrým nástrojem pro zpracování silných emocí objevujících se v souvislosti s rozchodem. V případě, že jsou v rodině přítomné děti, pomáhá i ve zmírňování dopadů na ně. Podporuje partnery v jejich rodičovské roli a k vzájemnému respektování této role.
Práce v párové terapii umožňuje také naučit se novým dovednostem, ty se týkají především vzájemné komunikace. Pro mnohé partnery je možnost hovořit o svých problémech otevřeněji a bez obav z hodnocení novou a přínosnou zkušeností. Také schopnost řešit konflikty a střety bez zbytečného obviňování a vzájemného zraňování je pro oba partnery často nová a úlevná.
Důležitá pro párovou terapii je motivovanost obou partnerů, nebo v počátku alespoň ochota do párové terapie vstoupit a postupně zjišťovat, jak a k čemu může být práce v terapii dobrá. Párová terapie je určena pro všechny páry, bez ohledu na to, jak dlouho spolu žijí, jestli jsou oddáni či jakého jsou pohlaví nebo vyznání.
Některá z dalších témat, která je možná řešit v párové terapii:
- Neshody a nespokojenost v partnerství
- Konflikty a hádky
- Nevěra jednoho z partnerů
- Potíže s intimitou a potíže se sexem
- Neshody ve výchově dětí
- Nefungující komunikace
- Odcizení ve vztahu
- Hledání smyslu, proč spolu být